29 Ağustos 2010

Panoramik çekim nedir? Nasıl yapılır?

Fotoğraf çekimi ile ilgilenen bir çok kişinin bildiği panoramik çekim hakkında biraz bilgi verelim.

Panoramik fotoğraf çekmek insan gözünün geniş görüşüne benzer şekilde uzun ve detayları bozulmamış fotoğraf çekebilmek demektir. Bu alanda çalışan fotoğrafçılar 1800lü yıllarda bu işe başlamış. Geçen yıllarda fotoğraf makineleri, optik bilimi, objektifler ve kullanılan teknikler gelişmiş. Günümüzde kullanılan bilgisayar yazılımları ile kusursuza yakın panoramik görseller oluşturulabiliyor.


Panoramik fotoğraf, San Francisco (Rincon Tepesi’nden çekilmiş) Yıl:1851 Fotoğrafçı: Martin Behrman | Kaynak: http://en.wikipedia.org/wiki/Panoramic_photography

PANORAMİK FOTOĞRAF NASIL ÇEKİLİR?

  1. Fotoğraf makinesi dik tutulur(90 derece). Bu altın kuraldır. Panoramik görüntü parça parça fotoğraflardan oluşturulacağı için yukarı ve aşağı görüntü alabildiğine geniş olmalıdır. Ayrıca fotoğraf objektifleri uçlara doğru görüntüyü büker. Dikey kadrajda daha küçük bir fotoğraf eni olacağı için bükülme az olacaktır.
  2. Mümkünse bir tripod / üç ayak kullanılmalıdır. Fotoğraf makinesinin yukarı aşağı titrememesi için bu gereklidir.
  3. Yaklaşık 30 derecelik açılarla önceki karenin bir kısmını içerecek şekilde manzaranın en solundan en sağına 30ar derece dönüp her 30 derecede çekim yapılır.
  4. Çekim sırasında otomatik ayarları değil manuel /elle ayarları seçmeliyiz. Özellikle White Balance / Beyaz Dengesi elle ayarlanır. Hava güneşli ise güneş bulutlu ise bulut seçilir. Neden otomatik halde bırakmayız? Dönüş sırasındaki manzarada olabilecek farklılıklar nedeniyle.
  5. Flash kapalı olmalı. Madem geniş bir alanı çekiyoruz bu alanı çekerken flash kullanmak beyhude olacaktır. Sizin fotoğraf makinenizin flashının o alanı aydınlatabilmesi için minik bir atom bombası patlatması gerekebilir :) Şaka bir yana eğer geceleyin Panoramik çekim yapacaksanız ISO ayarlarına girip 100 gibi olan öndeğerden adım adım yukarı çıkıp deneme çekimleri yapın. Hangi ISO değerini kullanmanız gerektiğini söyleyemiyoruz. Çünkü çekim yapacağınız saatteki ışığın azalma miktarı ve objektifin f olarak duyarlılığı bunda etken olacaktır. Denemeniz şart.
  6. Eğer manzarada hareket eden nesneler örneğin bir tekne, yürüyen bir insan, uçan bir martı varsa ya geçmesini bekleyin ya da çok süratli çekim yapın. Nesne hareket ederken iki ardışık çekim karesinde de görünmemesi gerekir.
  7. Eğer çekim sırasında 3 ayak / tripod kullandıysanız, düzgün çekip çekmediğiniz anlamak için DSLR makinalarda tepe flash yerine takılan su terazisi kullanabilirsiniz.
  8. El ile fotoğraf makinesini tutarak çekecekseniz. Nefesinizi ayarlayıp dirseklerinizi gövdenize sabitleyip dengenizi bozmadan sadece bel üstünü döndürecek ve aşağı yukarı inip çıkmayacak şekilde çekim yapmalısınız.
  9. Fotoğraf makinenizin objektifi ile önce otomatik netleme yapın ve sonra manuel netlemeye geçin. Diyelim manzara ile aranızda bir ağaç, bir heykel ya da araba olsun. Fotoğraf makinenizi çevirerek çekim yaparken otomatik ayarlarda yanlışlıkla bu aradaki nesneyi netleyip arkada kalan manzarayı bulanık verebilir. Bu nedenle çekim sırasında ilk önce otomatik netleme yapılır ve devamı manuel çekilir.
Aşağıdaki video hem çekim öncesi fotoğraf makinesi ayarlarını hem PTGUI yazılımı ile fotoğrafların nasıl birleştirildiğini oldukça detaylı şekilde gösteriyor.


Photography Tutorial: 360X180 Planet Panoramas


Evet lafı fazla uzatmayalım . Benim bizzat yapmış olduğum panaromalar aşağıdaki linklerde bakabilirsiniz.

Resime Tıklayarak Bakabilirsiniz .
Bilgi: Bu çekim alt 3 üst olmak üzere 6 fotoğrafdan oluşmaktadır.
Yer: Sinop / Ayancık / Yeniceköyü
---------------------------------------------------------------------------------------

Resime Tıklayarak Bakabilirsiniz .
Bilgi: Bu çekim toplam 4 fotoğrafdan oluşmaktadır.
Yer: Sinop / Ayancık

Benim yapmış olduğum çekimler 360o eğil. Bunları yukarıdaki videodaki gibi kendi etrafımızda dönerek 360o yapabiliriz. Diyelim ki çekimi yaptık fotoğrafları birleştirdik.

Şimdi gelelim yapacğımız 360 derecelik panoramik görüntünün nasıl yapılacağına. Bu çalışma için ilk olarak birkaç örnek site vereceğim.

http://www.360tr.com/


http://www.mustafabuber.com/panoramik/


Şimdi gelelim başka bir meseleye. Bu fotoğrafları çektik. Nasıl bu şekilde panoramik görüntü oluşturacağız.


İnternette bu işi yapan onlarca program mevcut. Peki hangi daha iyi ? :)

Benim kendi kullandığım 2 Adet program var .Bunlar PanoramaStudio 2 Pro ve Tourweaver 4.00 Professional Edition bu programların kullanımı için Gerekli bilgiyi ileriki zamanlarda blogumdan yayınlıyacağım. Ama bek bekleyemem acil yardım diyorsanız msn ile bana ulaşabilirsiniz.

Programların Download Linkleri Tabiki

PanoramaStudio 2 Pro Full Download
Tourweaver 4.00 Professional Edition Full Download

0 yorum: